Stwardnienie zanikowe boczne

Stwardnienie zanikowe boczne, lub A L S jest chorobą komórek nerwowych w mózgu i rdzenia kręgowego, które kontrolują ruchy mięśni dobrowolne. A L S jest również znany jako choroba Lou Gehriga.
Przyczyny W około 10 % przypadków A L S jest spowodowane przez wady genetycznej. W pozostałych przypadkachprzyczyna nie jest znana.
W A L S, komórki nerwowe ( neurony) słabnąć lub umrze, i nie może wysyłać wiadomości do mięśni. To w konsekwencji prowadzi do osłabienia mięśni, skurcze, i niezdolność do poruszania ramion, nóg i ciała. Stan powoli coraz gorzej. Kiedy mięśnie klatki piersiowej nie działają, to staje się trudne lub niemożliwe do oddychania na własnym. A L S wpływa około 5 z każdych 100.000 osób na całym świecie.
Nie są znane czynniki ryzyka, z wyjątkiem posiadania członka rodziny, który ma dziedziczną postać choroby. Objawy Objawy zwykle nie występują dopiero po 50 roku życia, ale może rozpocząć się w młodych ludzi. Osoby z A L S mają utratę siły mięśniowej i koordynacji, które w końcu gorzej i sprawia, że ​​niemożliwe do wykonania rutynowych zadań, takich jak idzie po schodach, wstanie z krzesła, lub przełykaniu.
oddychaniu lub połykaniu mięśnie mogą być pierwsze mięśnie dotknięte. Ponieważ choroba jest gorzej, więcej grup mięśniowych rozwijać problemy. A L S nie wpływa na zmysły (wzrok, węch, smak, słuch, dotyk). To tylko rzadko wpływa pęcherza lub jelit, lub funkcji osoby zdolność do myślenia lub powód. Symptomy to:
breathing Difficulty Trudności w połykaniu\n\n.
fizyczne badanie wytrzymałości pokazuje słabości, często zaczyna w jednym miejscu. Nie może być drżenia mięśniowe, skurcze, skurcze lub utraty tkanki mięśniowej (zanik). Atrofii i skurcze języku są wspólne.
osoba spacerem może być sztywny lub niezdarny. Odruchy są nieprawidłowe. Istnieje zwiększona refleks w stawach, ale nie może byćutrata odruchu gag. Niektórzy pacjenci mają problemy controllingu płacz lub śmiech. To jest czasami nazywane \.\. Pierwszy lek do leczenia choroby jestlek o nazwie riluzol. Riluzol spowalnia postęp choroby i przedłuża życie. Zabiegi objawów kontroli są również pomocne :
Baclofen lub diazepam mogą być wykorzystane do kontroli spastyczności, które zakłócają codzienne czynności. Trihexyphenidyl lub amitryptylina może być przewidziany dla osób z problemami połykania własnej śliny. Fizjoterapia, rehabilitacja, stosowanie klamer lubwózek inwalidzki, lub inne środki ortopedyczne mogą być potrzebne w celu maksymalizacji wydolności i ogólnego stanu zdrowia.
Choking jest wspólny. Pacjenci mogą zdecydować się na rurkę umieszczoną do żołądka do karmienia. To się nazywagastrostomii.
dietetyk jest bardzo ważne. Pacjenci z A L S traci na wadze. Sama choroba zwiększa potrzebę jedzenia i kalorii. W tym samym czasie, z połykaniem problemy utrudniają jeść tyle.
Urządzenia oddechowe obejmuje maszyn, które są używane tylko w nocy i stałej wentylacji mechanicznej.
Pacjenci powinni przedyskutować swoje życzenia dotyczące sztucznej wentylacji z ich rodzinami i lekarzami. Grupy Wsparcia Wsparcie emocjonalne jest istotne w walce z chorobą, bo psychiczne funkcjonowanie nie ma wpływu. Grupy takie jak A L S Stowarzyszenia mogą być dostępne, aby pomóc ludziom, którzy radzą sobie z chorobą. Wsparcie dla osób opiekujących się kimś z A L S jest również, a może być bardzo pomocna.
Zobacz: A L S – grupa wsparcia
Outlook ( Prognoza ) czasem ludzie z A L S stopniowo tracą zdolność do funkcjonowania i dbać o siebie.Śmierć często występuje w ciągu 3 – 5 lat od diagnozy. Około 25% pacjentów przetrwać dłużej niż 5 lat po rozpoznaniu.
Możliwa Complications Breathing w żywności lub płynu ( aspiracja ) Utrata zdolności do opieki nad self Lung awarii (patrz: zespół zaburzeń oddechowych u dorosłych ) Pneumonia Pressure sores Weight loss When skontaktować się z lekarzem specjalistą Skontaktować się z lekarzem, jeżeli: \u003c/ p.
Zapobieganie Możesz zobaczyć genetyki, jeśli masz w rodzinie A L S. Choroba alternatywnych nazw Lou Gehriga, A L S, Górna i dolna silnika choroba neuronu, choroba neuronu ruchowego Referencje Feldman E L. Stwardnienie zanikowe boczne i inne choroby neuronu ruchowego. In: Goldman L, Ausiello D, red.. Cecil Medicine.23-cia ed. Philadelphia, Pa: Saunders Elsevier, 2007 : rozdz.435.
Data aktualizacji: 27.08.2010 Zaktualizowano przez: David C. Dugdale, I I I, M D, profesor medycyny, Wydział Medycyny Ogólnej, Department of Medicine, University of Washington School of Medicine, a Daniel B. Hoch, dr med., adiunkt Neurologii, Harvard Medical School, Klinika Neurologii, Massachusetts General Hospital. Także : David Zieve, M D, H A M, Dyrektor Medyczny,. D.. M., Inc.
.Poczytaj więcej:
leki na nerwy jeśli zechcesz.

Reklamy

Tagi: ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: